Cégalapítás költségei
A cégalapítás költségei számos tényezőtől függnek, amelyeket érdemes alaposan megvizsgálni, mielőtt vállalkozásba kezdünk. A cégalapítás költségei közé tartoznak az adminisztratív díjak, az ügyvédi költségek és a minimális tőkeigények. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk, miként alakulnak ezek a költségek különböző vállalkozási formák esetén.
Alapítási eljárási díjak
A cégalapítás során különböző adminisztratív díjakkal kell számolni. Például a betéti társaság (Bt.) és a korlátolt felelősségű társaság (Kft.) esetén az illetékek 2017 májusa óta illetékmentesek, ami jelentős könnyítés a vállalkozók számára. Azonban a részvénytársaságok (Rt.) esetében még mindig számolni kell 50,000 Ft-os egyszerűsített cégeljárási illetékkel. A normál cégeljárás illetéke pedig akár 100,000 Ft is lehet.
Ügyvédi költségek
A cégalapításhoz jogi szakértelem is szükséges, így az ügyvédi díjak is beleértendők a cégalapítás költségei közé. Az ügyvéd feladata a létesítő okirat elkészítése és ellenjegyzése, valamint a bejegyzési kérelem benyújtása a cégbírósághoz. Ezek a költségek ügyvédenként változhatnak, de érdemes olyan jogi szakértőt választani, aki jól ismeri a cégbíróságok gyakorlatát, hogy elkerüljük az esetleges hibákat és késéseket.
Minimális tőkeigény
Az alapítandó vállalkozás típusától függően eltérő tőkekövetelmények vannak érvényben. Például Kft. alapítása esetén szükséges egy minimum 3 millió forintos tőke rendelkezésre bocsátása. Ezzel szemben a betéti társaságnál nincs kötelező tőkeminimum, ami vonzóbbá teheti ezt a formát kezdő vállalkozóknak. Azonban fontos mérlegelni a korlátlan és korlátozott felelősség közötti különbségeket is, mivel a Kft. esetén a tagok felelőssége korlátozott, míg Bt. esetében a beltag felelőssége korlátlan.
Székhelyszolgáltatás és egyéb járulékos költségek
A vállalkozás indítása során nem szabad megfeledkezni a székhelyszolgáltatásról és egyéb járulékos költségekről sem. Ezek közé tartozik az ingatlan bérlése, a cégtábla kihelyezése és egyéb adminisztratív feladatok. Ezen felül érdemes egy könyvelőt is alkalmazni, aki segít az adózási és pénzügyi kérdésekben.
Ügyvédi óradíj
Az ügyvédi óradíj meghatározása kulcsfontosságú az ügyfelek és ügyvédek közötti viszonyban. Az ügyvédek általában munkaórákban számolják el a munkájukat, ami lehetővé teszi, hogy az ügyfelek pontosan tudják, mire számíthatnak egy-egy szolgáltatás díját illetően. Az ügyvédi irodák gyakran az óradíj mellett más költségeket is felszámolhatnak, de a munkaóra az alap.
Általános árazás
A jogi tanácsadás és egyéb jogi szolgáltatások díjai széles skálán mozognak. Az ügyvédi óradíj a szolgáltatás típusától, bonyolultságától és az adott ügyvéd tapasztalatától függően változhat. Például egy felszólító levél küldése ára 22.000-30.000 forint között mozog, míg egy telefonos jogi tanácsadás 15 percig ingyenes, az ezt meghaladó idő pedig óradíjban kerül elszámolásra. Az általános óradíj 22.000-30.000 forint között váltakozik.
Ingatlanjog
Az ingatlanjog területén az ügyvédi díjak különösen változóak lehetnek. Az adásvételi szerződések esetén az ügyvédi óradíj mellett gyakran a szerződés értékének bizonyos százalékát is felszámolják. Hitel nélküli adásvételi szerződés esetén ez 0,4-0,6% a forgalmi értéktől függően, de legalább 130.000 forint. Hitel esetén a százalékos díj növekszik 0,5-0,7%-ra, de legalább 150.000 forintra. Az ajándékozási szerződések díja szintén a forgalmi értéktől függően 0,5%, de legalább 80.000 forint.
Cég- és szervezet alapítás
A cég- és szervezet alapítással kapcsolatos ügyvédi költségek sokféleképpen alakulhatnak. Egy betéti társaság (Bt.) alapítása általában 100.000 forintba kerül, míg egy korlátolt felelősségű társaság (Kft.) alapítása 100.000-150.000 forint között mozog. A zártkörűen működő részvénytársaság (Zrt.) alapítása ennél magasabb, általában 200.000 forint. A cégmódosítás költségei egyszerűbb változások esetén 75.000-130.000 forint között alakulnak, bonyolultabb esetekben azonban meghaladhatják a 100.000 forintot is.
Családügyi témák
A családügyi jogi szolgáltatások esetében az ügyvédi óradíj mellett gyakran rögzített díjakat is alkalmaznak. Végrendelkezés, haszonélvezeti jog alapítása vagy házastársi vagyonközösségre vonatkozó megállapodás mind-mind külön díjazással járnak. Például egy végrendelkezés költsége a forgalmi érték 0,4-0,6%-a, de legalább 130.000 forint. A haszonélvezeti jog alapítása esetén ez az arány 0,5%, de legalább 80.000 forint.